Vytápění roubenky. Čím se topí v roubenkách?

Častým dotazem budoucích majitelů roubenek je systém vytápění. Zvažují se různé technologie, možnosti a samozřejmě náklady na topnou sezónu.

Jedno je pravda. Těžko si představíme roubenky bez krásných kamen nebo krbu.

Kachlová či zděná kamna

Na výběr máme ze dvou možností. Obě mají vysokou schopnost akumulace tepla, takže hřejí ještě dlouho po vyhasnutí. Lze je použít i jako troubu, nebo jako příjemné místo k odpočinku. Vyšší účinnosti vytápění dosáhneme s krbovou vložkou.

Kachlová kamna jsou vhodnější pro stále, dlouhodobé vytápění, nehodí se pro rychlé, krátkodobé zatopení v roubence. V roubenkách se setkáme i s krby s uzavřenou (skleněnou) vložkou, které jsou bezpečnější, než krby s otevřeným ohništěm a můžeme jimi vytápět celý dům.

Rozvod tepla po roubence

Pro rozvod tepla se využívá potrubí, kterým je teplý vzduch rozveden do dalších místností. Nutné je zajistit zpětnou cirkulaci vzduchu do zdroje tepla.

Čím topit?

Ekologickou a dostupnou surovinou je dřevo, které dobře hoří a zanechává málo popela. Ideální je dobře vyschlé (2-3 roky). Do kamen se používají i uhlí, peletky, brikety..

Další varianty vytápění

I v roubence samozřejmě můžete použít k vytápění plynové kotle, elektrické vytápění, tepelná čerpadla nebo solární kolektory. Myslete vždy na budoucí náklady a také na estetickou vhodnost (např. solární panely na roubence).


Zveřejněno: Úterý, 15. května, 2012
Líbí se Vám článek? Podpořte jej:  Linkuj   |   Google   |   Facebook   |   del.icio.us

Připravujeme pro vás zajímavé a užitečné články ze světa dřevostaveb. Informace o akcích, novinkách a tipy pro stavbu, údržbu a vylepšení dřevěných domů.