Ze dřeva se staví i mrakodrapy

Že ze dřeva nemusí být jen malé, horské stavby se brzy přesvědčí obyvatelé a návštěvníci Vancouveru. Nový mrakodrap ze dřeva bude mít 30 pater.

Třicetipatrový mrakodrap má vyrůst přímo ve Vancouveru a bude pouze ze dřeva, skla a laminátu. Koncept vychází z obdobných, ale mnohem menších staveb stojících ve Skandinávii, nebo Rakousku.

Architektonické studio Michael Green Architecture k chystané stavbě vydalo rozsáhlou brožuru o využití dřeva, jeho ekologickou šetrnost, ale i možné nevýhody dřevěných staveb.

Jakou technologií se dřevěný mrakodrap staví? Laminátové nosníky s dřevěnou konstrukcí jsou na sebe napojeny dřevěnými vlákny a lepeny ve vrstvách pod silným tlakem přímo na místě.

Technologie se dá jen těžko porovnávat se způsobem stavby typické roubenky, podívejte se na stavbu dřevostavby.

Kdy mrakodrap ze dřeva bude stát?

I když je výstavba přímo studiem potvrzena, zatím nestojí ani menší varianta, tedy lehčích 12 nebo 20 podlaží. Konstrukce má být velmi rychlá a bezpečnější než mrakodrap s ocelovými konstrukcemi, ale nezbyde nám než počkat na první stavbu, která by mohla být vzorem pro ekologická města budoucnosti.


Zveřejněno: Středa, 18. dubna, 2012
Líbí se Vám článek? Podpořte jej:  Linkuj   |   Google   |   Facebook   |   del.icio.us

Připravujeme pro vás zajímavé a užitečné články ze světa dřevostaveb. Informace o akcích, novinkách a tipy pro stavbu, údržbu a vylepšení dřevěných domů.